`
Імуноферментний аналіз (тест)

Імуноферментний аналіз (тест)

Імуноферментний аналіз (тест) – метод лабораторної діагностики, що дозволяє визначати специфічні антитіла та антигени у крові пацієнта для підтвердження чи спростування можливого захворювання на коронавірус.

Кому і навіщо потрібен цей аналіз, коли він засовується, які його методи – про все це читайте в нашій статті.

Серед лікарів є вислів: «Правдивий діагноз – це половина успіху на шляху боротьби з хворобою».

У випадку коронавірусної інфекції, лише за клінічними проявами іноді її важко відрізнити, наприклад, від грипу чи інших ГРВІ, особливо коли хвороба має легкий та середньої важкості перебіг. Тому для лабораторного підтвердження чи спростування діагнозу інфікування коронавірусом COVID-19 критично важливим є використання спеціальних тестів, причому двох різних типів – швидкі скринінгові експрес-тести імуноферментного аналізу (ІФА) та тести методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Обидва види тестів проводять за участі медичного персоналу.

Швидко зорієнтуватися, чи це, можливо, коронавірусна інфекція, можна за допомогою тесту типу ІФА, інакше його називають тестом на антитіла (АТ). Таке тестування проводять пацієнтам не раніше 3-5 дня від початку появи симптомів застуди, грипу чи інших ГРВІ, насамперед підвищеної температури, сухого кашлю, утрудненого дихання, адже вони зазвичай характерні і для захворювання на коронавірус. Тест на антитіла дозволяє також швидко виявити осіб із безсимптомним перебігом хвороби.

Для точного підтвердження діагнозу необхідне проведення лабораторного тесту типу ПЛР, що виявляє в організмі хворого сам коронавірус. За допомогою тесту типу ПЛР, при правильному заборі зразків біоматеріалу для аналізу, можна виявити інфекцію вже на 1-2 день після потрапляння вірусу в організм, тобто ще задовго до появи у пацієнта клінічних симптомів коронавірусної хвороби.

Отримання результату швидких експрес-тестів на коронавірус типу ІФА та тестів лабораторного типу ПЛР передбачають різні методики. Розглянемо це докладніше.

Що таке імуноферментний аналіз крові (ІФА)?

В основі імуноферментного аналізу лежить принцип взаємодії, іншими словами, реакції між антигеном та антитілом, із наступним утворенням комплексу антиген-антитіло. Антиген і антитіло підходять один до одного як ключ і замок. Утворений комплекс антиген-антитіло змінює забарвлення – відтак у тест-системі з’являється забарвлена смужка, результат тесту є позитивним.

Антиген – це частина чи цілий збудник інфекційної хвороби (патоген), наприклад, коронавірус.

Антитіло – це захисний білок, вироблений нашою імунною системою у відповідь на присутність антигену (збудника інфекції). Завданням антитіла є зв’язати шкідливі збудники, наприклад, віруси, та допомогти організмові їх знешкодити. Антитіла – це наш захист від інфекції. Переважно вони з’являються на 14-й день від проникнення антигену всередину організму. Проте термін появи антитіл залежить від конкретного виду інфекційного збудника.

Існує п’ять класів антитіл – імуноглобуліни A, D, E, G і M. Для захисту від інфекції, наприклад, коронавірусу COVID-19 (NCV, 2019-nCoV, SARS-CoV-2) важливими є антитіла класів G та M (IgG та IgM).

Про що можуть говорити результати імуноферментного аналізу?

Швидке візуальне (якісне) виявлення антитіл до коронавірусу методом імуноферментного аналізу у зразку крові пацієнта можливе, до прикладу, за допомогою експрес-тесту Тест-набір АТ-Коронавірус-тест-МБА для швидкого виявлення антитіл класів G та M до COVID-19. Його основне завдання – виявити, чи дійсно це коронавірус, а не інші захворювання з подібними симптомами. Тест виявляє наявність антитіл, що вироблені нашою імунною системою у відповідь на коронавірус (антиген). Такі антитіла виробляються на 5-6 день хвороби. Тест дозволяє також виявити осіб із безсимптомним перебігом захворювання на COVID-19.

Важливо, що при проведенні такого тесту немає хибнопозитивних результатів за наявності антитіл до інших вірусів, а саме: до вірусів грипу А/В, аденовірусів, до Helicobacter pylory, до ВІЛ, до вірусу гепатиту В і С, до Treponema pallidum. Це означає, що ми не сплутаємо коронавірус із вище вказаними вірусними інфекціями (перехресна реактивність відсутня).

Якщо в особи є симптоми ГРВІ, варто проводити експрес-тест, щоби виявити наявність імунної відповіді організму на коронавірус. Це дасть можливість швидко виявити інфікованих, ізолювати та симптоматично лікувати їх, а також обстежити контактних осіб, відповідно, локалізувати спалах інфекції, зменшити кількість можливих передач збудника.

Визначення коронавірусу методом ІФА має низку переваг та певні особливості.

Переваги імуноферментного аналізу (ІФА):

* швидкий – результат тесту відомий через 15 хвилин;

* не потребує особливих навичок медичного персоналу та спеціального обладнання в умовах вірусологічної лабораторії;

* використовується для скринінгу, тобто оцінки можливого зараження коронавірусом.

Недоліки імуноферментного аналізу (ІФА):

* не дасть результату на етапі зараження чи початку розвитку коронавірусної інфекції, тобто ще до утворення імунною системою захисних антитіл;

* потребує підтвердження через тестування методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

Методи імуноферментного аналізу

Існують різноманітні методи імуноферментного аналізу. До прикладу, експрес-тести ІФА є більш доступними за ціною, порівняно легкими щодо проведення, проте вони є лише якісними тестами, тобто дають відповідь: так або ні.

Своєю чергою, лабораторні методи імуноферментного аналізу (більш точні та високочутливі) є кількісними тестами, тобто в результаті дослідження отримуємо інформацію про кількість (титр), наприклад, антитіл, що характеризує активність (напруженість) імунної відповіді організму. Відносним недоліком власне проведення ІФА лабораторно є потреба в кваліфікованому персоналі, наявності відповідної апаратури та тест-систем.

Одночасно з проведенням експрес-тесту варто проводити забір матеріалу для тесту методом полімеразної ланцюгової реакції, що вже остаточно підтвердить чи спростує діагноз коронавірусної інфекції.

Що таке метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР)?

Отже, окрім можливості швидко зорієнтуватися, чи це, імовірно, коронавірусна інфекція, за допомогою, наприклад, експрес-тесту Тест-набір АТ-Коронавірус-тест-МБА для швидкого виявлення антитіл класів G та M до COVID-19, для підтвердження діагнозу необхідно провести дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), що виявляє наявність або відсутність в організмі самого вірусу.

Цей метод аналізу проводять у лабораторних умовах на спеціальному обладнанні, а його результати отримують лише через кілька днів. За його допомогою виявляють наявність частин коронавірусу (антиген). У разі правильного забору зразків біоматеріалу для аналізу, можна виявити інфекцію вже на 1-2 день після потрапляння вірусу в організм, тобто ще задовго до появи у пацієнта клінічних