`
Важливі кроки підготовки до Великодня

Важливі кроки підготовки до Великодня

Середина березня в цьому році віщує про активне настання весни. Незабаром миряни всього світу будуть відзначати велике свято - Воскресіння Христове. Українці завжди ретельно готувалися до цього свята. У цієї підготовки є три аспекти: Духовність, Психологія і Здоров’я.
В умовах теперішньої війни виникає питання - а як діяти тепер? Духовність і Психологія під час війни у більшої частини українського народу піднялися на дуже високий щабель. А як бути з поняттям Здоров’я, яке в теперішній час стало надто вразливим? Як під час такого складного періоду не зробити хибних кроків? Треба розглядати Великій піст як мобілізацію ресурсів під час надзвичайних подій.
Великий піст, який розпочався 18 березня, завершиться 4 травня 2024року. Основна мета посту – Духовна, але треба не забувати медичні аспекти. Як правильно постити, щоб цей період був позитивним для здоров’я людини? Піст – це не розвантажувальна дієта. Не варто поститися, щоб схуднути, перевірити свою силу волі. І церква і медицина мають близькі погляди: кому постити, кому не показано.
Не показано постити: людям які страждають від хронічним захворювань (виразкова хвороба, цукровий діабет, важкі гіпертонічні кризи та ін.); людям які потребують відновлення після важких захворювань, поранень; вагітним жінкам та тим, що годують немовлят. Дітям до 14 років, людям після 60 років можна не постити. Звільняються від посту люди, що займаються важкою фізичною працею, в тому числі воїни ЗСУ. Але ці питання вирішуються індивідуально.
Що отримує людина в якості впливу посту на свій організм? Пісна їжа очищує організм людини від шкідливих речовин, помагає позбутися від продуктів бродіння і гниття в кишках. Компоненти пісної їжі корисні для фізіологічної мікрофлори кишківника. Пісна їжа знижує артеріальний тиск, рівень цукру в крові, та , як кажуть в народі, рівень поганого холестерину; покращує самопочуття та сон, знімає нервозність. Може покращити зовнішній вигляд людини. Чимало інших позитивних впливів.
Але варто пам’ятати: не треба швидко «входити» в піст і швидко «виходити» з нього. Якщо людина до цього не постилася, то треба бути дуже обережним. Краще піст переносять люди, що два рази на тиждень (наприклад, у середу та п’ятницю) постили. Якщо людина не знає як постити, то бажано запитати у священика або прочитати у відповідній літературі, довідатися в Інтернеті.
У багатьох пісна їжа асоціюється з простим і скромним раціоном. А вона може бути смачною і корисною . Кожного дня в меню треба додавати свіжі овочі та фрукти (моркву, картоплю, буряк, капусту, а не щось дуже коштовне). Доцільно в раціон включити лимон , банан, чорнослив, горіхи, гриби, заморожені фрукти, варити узвари. Ще раз звертаємо увагу на важливість наявності у раціоні злаків, які є джерелом клітковини, вітамінів і мікроелементів.
З іншого боку, не варто зловживати і харчуватися самими лише вуглеводами, особливо білим хлібом, білим рисом і макаронами без нічого. Вони мають високий глікемічний індекс, і не містять нічого корисного. Саме такий раціон призводить до нестачі вітамінів В1 та інших, появі закрепів і набору ваги, а також ризику цукрового діабету.
Багато людей вважають, що піст повинен бути без молочних продуктів. Популярна думка: якщо перестати їсти всі молочні продукти, то шкіра може стати чистішою. Це так, але молочні продукти є одним з головних донаторів кальцію в організмі. Тому під час посту треба не забувати про важливість продуктів, збагачених кальцієм (гречана та інші каші). Треба також пам’ятати, що кава має сильний сечогінний ефект, виводить з організму кальцій та інші корисні речовини. А використання кави без молока збільшує дефіцит кальцію. Тому любителям кави під час посту доцільно використовувати препарати кальцію (кальцій Д3, кальцемін ,кальцій глюконат , кальцій магнезій цинк …)
Звертаємо увагу, що у тих, хто не вживає м’яса, відносно швидко виникає дефіцит вітаміні групи В. Тому треба поповнювати його гречаною та вівсяною крупами, а можливо і комплексами вітамінів : нейронітам , нейрорубін-форте ,волвіт , нейробіон ,неуробекс.
Що стосується риби. В наш складний час доречно використовувати оселедець, короп, скумбрію. Вони найбільш доступні по ціні. А головне – в них є велика кількість поліненасичених жирних кислот, вітаміну А, йоду та інших важливих компонентів.
Важливо дотримуватися правила: їсти часто і потрошки. Тоді піст піде на користь. І в сукупності з Духовним і Психологічним началами все це станє важливими компонентами нашого життя.