`
Цукровий діабет

Цукровий діабет

За даними Міжнародної діабетичної федерації та Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворюваність на Цукровий Діабет  у світі зросла у чотири рази за останні 30-40 років та сягнула рівня пандемії ХХІ століття.

В Україні, за різними даними, в середньому налічується від 1,5 до 3 млн осіб із діабетом. Багато з цих людей не знають про своє захворювання, а якщо й знають, то часто не лікуються чи не досягають бажаного ефекту терапії.
Епідемія Цукрового Діабету щорічно забирає життя 4,2 мільйонів життів, що втричі більше, ніж COVID-19 за 2020 рік. За останнє десятиліття поширеність цукрового діабету 1 та 2 типу серед людей у віці 20–79 років зросла з 151 млн (4,6%) світового населення на той час до 463 млн (9,3%).
 Без достатніх заходів для боротьби з епідемією діабету ця цифра зростатиме, і за експертними оцінками до 2045 року кожен 10-й житель планети може поповнити ряди людей з діабетом.  На жаль, захворювання стрімко «молодшає». Крім того, зростають інвалідизація й передчасна смертність унаслідок ускладнень Цукрового Діабету – серцевої недостатності, інсульту, інфаркту, ампутації кінцівок, порушення зору, зниження функції нирок. До речі, в Україні один із найвищих показників ампутацій кінцівок через ускладнення ЦД.

Що таке Цукровий діабет?

Для злагодженої роботи організму необхідно перетворювати глюкозу в енергію.
Глюкоза - це вуглевод, що поступає в кров з двох основних джерел: з їжею та з печінки. Місцем зберігання глюкози є печінка, яка її депонує та перетворює на глікоген. Якщо протягом дня їжа не надходить в організм, рівень глюкози крові падає. Печінка розщеплює накопичений глікоген до глюкози та виділяє її у кровотік. Це дозволяє підтримувати  належний рівень глюкози в крові та запобігати небезпечному  для організму стану - гіпоглікемії (надмірному зниженню рівня глюкози в крові).  З кровотоку  за допомогою гормону інсуліну, що виділяється підшлунковою залозою, глюкоза проникає в клітини та перетворюється в енергію.

 

Цукровий Діабет -  це хронічне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза виробляє недостатньо або взагалі не виробляє інсуліну, або коли організм не може ефективно його використовувати.
 Підвищений рівень цукру у крові, або в медичній термінології - гіперглікемія, загрожує серйозними пошкодженнями організму, особливо нервів та кровоносних судин, що з часом може привести до ниркової недостатності, серцевих нападів, депресії, часткової або повної втрати зору, інсультів та інших крупних неприємностей.

                                      Існують такі типи цукрового діабету:

Діабет 1 типу є інсулінозалежним. При ньому спостерігається абсолютний дефіцит інсуліну, викликаний порушенням роботи підшлункової залози. Її клітини пошкоджені і не можуть продукувати гормон. Захворювання може вражати дітей і людей молодого віку;

Діабет 2 типу - інсулінонезалежний. Становить до 85% від усіх клінічних випадків. Клітини підшлункової виробляють достатньо гормону, але через патології порушений механізм, що допомагає інсуліну контактувати з клітиною, тобто виконувати транспортну функцію. Зниження чутливості до інсуліну призводить до того, що глюкоза не надходить всередину клітин. Така проблема частіше виникає у людей середнього та зрілого віку на тлі надлишкової ваги;

Симптоматичний діабет, який називають вторинним, виникає через гормональні збої, запальні процеси в підшлунковій, в результаті токсичного впливу хімічних речовин або ліків;

Гестаційний діабет - особлива форма цукрового діабету, яка виникає у жінок під час вагітності. Він обумовлений  змінами гормонального фону, через який блокується дія інсуліну і рівень глюкози підвищується.

 

                                           Симптоми цукрового діабету

Симптоматика цукрового діабету дуже різна. Основними ознаками, по яких можна запідозрити розвиток захворювання, є:

* сильна спрага, через яку людина може випивати до п'яти літрів рідини за добу;

* підвищення апетиту;

* часте сечовиділення;

* відчуття сухості у роті;

* швидка стомлюваність і сонливість;

* відчуття затерпання, «мурашок» у руках і ногах;

* запаморочення, туман в очах, втрата чіткості зору;

* зменшення або збільшення ваги;

* сухість та свербіння шкіри;

* уповільнення загоєння дрібних подряпин та інших ран;

* часто грибкові ураження, а також інфекції сечовивідної системи.

*  запах ацетону в подиху, в сечі, що супроводжується нудотою, іноді блювотою.

Треба звернути увагу, що симптоматика цукрового діабету у кожної окремої людини може відрізнятися. Трапляються випадки, коли хвороба практично ніяк себе не виказує. Дуже часто ЦД діагностується випадково при плановому медогляді або при госпіталізації пацієнта у зв'язку з різким погіршенням самопочуття.

Причини цукрового діабету

Цукровий діабет I типу до теперішнього моменту залишається захворюванням з нез'ясованою причиною розвитку.
Відомо, що провідну роль в перебігу хвороби відіграє руйнування клітин підшлункової залози, які секретують інсулін - β-клітин острівців Лангерганса - імунною системою організму. В результаті цього процесу розвивається абсолютний дефіцит інсуліну в організмі і виникає потреба в його штучному заміщення. Зважаючи на це, цукровий діабет 1-го типу ще називають інсулінозалежний діабет.

Фактори, що призводять до виникнення цукрового діабету першого типу:

  • генетична схильність;
  • внутрішньоутробні вірусні інфекції, вірусні інфекції у підлітків, такі як краснуха, кір, вітрянка та ін .;
  • годування грудних дітей поживними сумішами на основі коров'ячого молока або  сумішами, що мають в своєму складі глютен;
  • вживання продуктів з надлишковим вмістом нітрозовмісних барвників і консервантів.

 

Цукровий діабет II типу є наслідком переїдання і надмірної ваги, причому дана форма діабету розвивається не тільки при видимому ожирінні, але і при прихованому - абдомінальному, коли жирова тканина концентрується в області живота і оточує внутрішні органи.

Фактори, що призводять до виникнення цукрового діабету другого типу:

  • нездорове харчування, багате солодощами і жирами;
  • відсутність або дефіцит фізичної активності;
  • надмірна вага і ожиріння;
  • порушення глюкозної толерантності.

 

 

Під Гестаційним діабетом мають на увазі будь-які порушення обміну вуглеводів в організмі, вперше виявлені під час вагітності. При нормально поточній вагітності спостерігається збільшення швидкості утилізації глюкози, викликане тим, що глюкоза поглинається не тільки клітинами жінки, але і плодом. Також в нормі у вагітних жінок відбувається розвиток незначної інсулінорезистентності - зниження чутливості клітин до інсуліну. Значна інсулінорезистентність і рівень глюкози в крові понад 7,8 ммоль / л, є ознаками ГЦД.

Ускладнення цукрового діабету

Цукровий Діабет вкрай небезпечний ускладненнями, які стосуються всіх органів і систем. На тлі ЦД виникають такі ускладнення:

* ураження великих і дрібних судин, викликане розвитком атеросклерозу і мікроангіопатії. Ці патології можуть призводити до розвитку ішемічної хвороби серця,  погіршення кровопостачання органів і тканин;

* ретинопатія (зниження зору);

* порушення функції нирок. У хворих відбувається виділення білка з сечею;

* підвищений рівень глюкози в крові негативно впливає на стан шкіри. Через ураження нервів знижується чутливість шкіри, вона стає дуже сухою, лущиться. Місцевий імунітет слабшає, шкіра стає більш вразливою до грибкових інфекцій і гнійних уражень. У хворих на цукровий діабет навіть дрібна подряпина загоюється набагато довше, ніж у здорових людей;

* небезпеку для життя пацієнта несе "діабетична стопа". Патологія пов'язана з розвитком гнійно-некротичних процесів на стопі, через які може знадобитися ампутація.

 

Однією з умов безпеки є регулярний контроль за концентрацією цукру в крові, своєчасний прийом інсуліну і їжі. Різке падіння або перевищення рівня глюкози можуть призвести до критичного погіршення стану і коми.

Гіперглікемічна кома (Діабетична кома), при якій рівень глюкози дуже високий, провокує зневоднення і накопичення в крові кетонових тіл. Вони викликають загальну інтоксикацію. Подібна проблема в першу чергу характерна для діабету першого типу, який швидко прогресує і призводить до вираженої інсулінової недостатності. Такий стан вимагає невідкладної медичної допомоги.

Гіпоглікемічна кома, так званий інсуліновий шок, обумовлена падінням глюкози до дуже низьких меж. Це відбувається, якщо людина прийняла занадто високу дозу препарату, пропустила прийом їжі або отримала велике фізичне навантаження.

Діагностика Цукрового Діабету

Лабораторні аналізи — основа, на якій базуються діагностика цукрового діабету та розробка алгоритму його лікування. Саме вони показують реалістичну картину перебігу хвороби та її тяжкість. Керуючись результатами аналізів на цукровий діабет, що здаються пацієнтом систематично, лікар-ендокринолог контролює хід лікування і, якщо потрібно, вносить корективи.
                     Аналізи, які потрібно здати для виявлення Цукрового Діабету:

  • Найперший аналіз – аналіз крові на вміст глюкози. Щоб правильно визначити рівень глюкози в крові, необхідно здати кров натщесерце. У нормі рівень глюкози в крові людини не повинен перевищувати 3,3-5,5 ммоль / л. Якщо допустимі показники перевищені, то необхідно повторно здати цей аналіз і звернутися на консультацію до ендокринолога.
  • Ранковий аналіз сечі на вміст глюкози. У нормі в сечі не повинно бути цукру, але при цукровому діабеті можлива присутність глюкози в сечі людини.
  • Якщо лікарі запідозрили цукровий діабет, крім основних аналізів крові і сечі, необхідно провести аналіз сечі на наявність білка і ацетону. Ці речовини також часто виявляють у сечі при діабеті.
  • Тест на толерантність до глюкози. Щоб діагностувати цукровий діабет на ранній стадії і призначити своєчасно лікування, проводять такий тип аналізів, як тест на толерантність до глюкози. Для проведення цього дослідження, у пацієнта беруть кров на аналіз натще. Після цього дають випити 75-100 г глюкози розчиненої в 300 мл води, які пацієнт повинен випити протягом 10 хвилин. Після цього повторно беруть аналіз крові на вміст глюкози через 120 хвилин.
  • Аналіз на глікований гемоглобін (HbA1c)– вимірювання частини гемоглобіну, яка зв’язується з глюкозою в крові. При цукровому діабеті зростає кількість глюкози в крові, а отже, збільшується кількість глікованого гемоглобіну. HbA1c – абревіатура, що позначає кількість глікованого гемоглобіну в крові пацієнта у %

                                       Правила підготовки до здачі аналізів:

Для дослідження на цукровий діабет аналіз крові береться строго натщесерце в ранкові години. Період нічного голоду повинен тривати мінімум 8 годин. Допускається пити чисту воду. Протягом 24 годин до взяття біоматеріалу не варто піддавати себе фізичним та емоційним навантаженням, вживати алкоголь. Про прийом будь-яких ліків слід попередити лікаря. Можливо, він вважатиме за потрібне скасувати їх на деякий час.

 

Всі необхідні аналізи та консультацію висококваліфікованих ендокринологів, Ви можете отримати  в нашому Медичному Центрі Гармонія.

Деталі номером телефону та на сайті:

+380501090999

https://www.g24.ua/

                                                  Профілактика цукрового діабету

 

До профілактичних заходів лікарі відносять правильне харчування, яке забезпечує організм необхідними речовинами і допомагає підтримувати нормальну вагу. Для зниження ризику розвитку ЦД уникайте надмірних психоемоційних навантажень, що провокують хронічний стрес.

Важлива роль належить і профілактичним медоглядам. Навіть при відсутності тривожних симптомів всім рекомендується двічі на рік здавати аналіз на вміст цукру і толерантність до глюкози, а також щорічно проводити УЗД печінки і підшлункової залози. Якщо хтось із ваших близьких родичів хворий на діабет, контроль повинен бути особливо ретельним!

Профілактичний медогляд Ви можете пройти в нашому Медичному Центрі Гармонія!

 

Лікування цукрового діабету

Незважаючи на серйозні досягнення медицини, на сьогоднішній день поки не існує способів повністю вилікувати ЦД. Дотримання дієти і прийом препаратів дозволяють уникнути розвитку ускладнень.

Діагноз "цукровий діабет" - вагома причина змінити свій спосіб життя. Пацієнтам необхідно переглянути свій раціон харчування, відмовитися від вживання алкоголю і шкідливих продуктів, що викликають різкі коливання глюкози, уникати великих перерв між прийомами їжі. Не менш важливими складовими успішного лікування є повноцінний сон і регулярна фізична активність.

Хворі на цукровий діабет 1 та 2 типу повинні щодня контролювати рівень цукру в крові.  Цей контроль можна здійснювати як в медичних установах, так і за допомогою портативного глюкометра в домашніх умовах.

Самоконтроль важливий, щоб уникнути критичного підвищення або падіння рівня глюкози, які є небезпечними для життя.

В аптечній мережі Гармонія  представлений широкий асортимент портативних глюкометрів з тест смужками та ланцетами до них.

Лікування Цукрового Діабету 1 типу:

Цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний діабет) - хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза виробляє недостатню кількість інсуліну або не виробляє його взагалі.

Сучасна медикаментозна терапія не здатна вилікувати від діабету 1 типу. Симптоматичне лікування полягає в довічному введенні інсуліну  - інсулінотерапії- і відмові від звичного стилю життя. Даний підхід допомагає пацієнтам зберегти життєдіяльність.

Інсулінотерапія – це лікування цукрового діабету з використанням препаратів інсуліну для забезпечення контролю рівня цукру в крові, максимально наближеного до здорового організму

Метою інсулінотерапії має бути забезпечення контролю глікемії, якомога ближче до нормальної, – тобто досягнення компенсації цукрового діабету і зниження ризику розвитку ускладнень:

Підшлункова залоза здорової людини постійно виділяє в кров невелику кількість інсуліну: і вдень, і вночі  – це базальна секреція. Після їжі виробляється підвищена кількість інсуліну для забезпечення утилізації глюкози, яку ми отримали з їжею,- це болюсна секреція. При цукровому діабеті 1-го типу пошкоджуються всі бета-клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін. Виникає абсолютний дефіцит інсуліну в організмі хворої людини. 100% замісна інсулінотерапія допомагає замінити функцію підшлункової залози максимально наближено до здорової людини. 

Види інсуліну 

В минулому всі люди з діабетом використовували бичачий чи свинячий інсулін. Зараз, більшість людей використовують людський інсулін, тобто інсулін, який своєю хімічною структурою аналогічний інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою людини. У виробництві людських інсулінів використовують генні технології. За допомогою генних технологій, ген, який відповідає за синтез (продукцію) людського інсуліну, вбудовується в дріжджові клітини або бактерії. І таким чином, клітини дріжджів або бактерій стають своєрідною лабораторією для синтезу інсуліну, замість своїх власних білків.

Людські інсуліни

  1. Інсуліни короткої дії (які імітують болюсну секрецію інсуліну). Цей інсулін по структурі повністю схожий на людський інсулін. Короткий інсулін забезпечує засвоєння глюкози, яка потрапляє в організм із їжею. Лікарі називають його «болюсним». Але є особливості: після того як Ви зробили ін’єкцію цього інсуліну, він починає діяти через 30-40 хвилин, що необхідно враховувати при плануванні їжі. Тобто його необхідно вводити за 30-40 хв. перед всіма основними прийомами їжі (сніданок, обід та вечеря). Доза інсуліну на кожне введення буде залежати від того, яку кількість вуглеводів Ви плануєте з’їсти. Інсулін буде діяти протягом 5-8 годин та максимум дії настане через 2-4 години після його введення. Бажано приймати їжу (приблизно з однаковою кількістю вуглеводів) в один і той самий час і, відповідно, вводити необхідну кількість інсуліну. Після їжі вуглеводи потрапляють в кров протягом 2-3 годин. Але оскільки дія інсуліну триває приблизно 5-8 годин, тому для профілактики значного зниження цукру в організмі (гіпоглікемії), бажано через 2 години після ін’єкції інсуліну робити легкий перекус (10-20 гр. вуглеводів).
  2. Інсуліни подовженої дії (базальний інсулін). По структурі він схожий на короткий інсулін. Подовження дії цього інсуліну досягається додаванням до інсуліну таких речовин, як пролонгаторів (речовини, які подовжують дію інсуліну. Наприклад, цинк або білок). Тому цей інсулін є суспензією і злегка мутний. Тому перед його введенням, для кращого засвоєння, його потрібно перемішувати. Завдяки подовженій дії, цей інсулін, після введення в підшкірну клітковину, набагато повільніше і довше засвоюється. Основне завдання цього інсуліну – забезпечення базальної секреції, тобто підтримання в крові постійної невеликої концентрації інсуліну між прийомами їжі на протязі всього дня та вночі. В повсякденній практиці, ці інсуліни називаються базальними. Він починає діяти через 1-2 години після введення, а максимальна його дія настає через 4-10 годин, загалом, в залежності від дози, він діє протягом 8-16 годин.

Аналоги інсулінів

Крім людських інсулінів, сьогодні дуже широко використовуються аналоги інсулінів.

В 90-х роках вчені-фармакологи за допомогою генно-інженерних технологій змінили хімічну структуру інсуліну, для покращення певних властивостей, а саме скоротили або подовжили дію інсуліну та збільшили безпечність його застосування.

  1. Аналоги інсуліну ультракороткої дії. Зміна в структурі відбулась лише в декількох молекулах амінокислот, і завдяки цьому був досягнутий ефект швидкості дії. Тепер не потрібно вводити інсулін за 30-40 хв. перед запланованим прийомом їжі. Якщо Ви захотіли поїсти, у Вас є змога вводити інсулін безпосередньо перед, під час або/чи відразу після їжі. Максимальна дія ультракороткого інсуліну спостерігається через 1 годину після введення інсуліну і триває не більше 3-х годин. Тому перекуси не потрібні. Це зручно у дітей, коли невідомо о котрій годині і скільки дитина з’їсть, або у людей, що віддають перевагу вільному режиму харчування.
  2. Аналоги інсуліну подовженої дії. Незначні зміни в структурі молекули людського інсуліну дозволяють також подовжувати його всмоктування з під шкіри, приводячи до подовження дії інсуліну. Ці інсуліни забезпечують базальний рівень інсуліну вдень і вночі. Починає діяти такий інсулін вже через годину після введення, а триває його дія до 24 годин.

Інсуліни нового покоління

З кожним роком удосконалюються засоби для лікування цукрового діабету, інноваційні методи лікування дають можливість кращої якості життя людей з діабетом. 

  1. Базальний інсулін ультра-тривалої дії, який діє протягом 42 годин, який не тільки надає можливість вводити його один раз на добу, але й змінювати час введення протягом доби, за необхідності.
  2. Значне досягнення в діабетології це поєднання базального та болюсного інсуліну в одній шприц-ручці. Це не тільки інновація, але й неймовірне спрощення життя для пацієнтів з цукровим діабетом.

Науковці постійно створюють нові методи, нові форми для покращення якості життя та здоров’я пацієнтів.

Всі схеми лікування, в тому числі і види інсулінів можуть призначатись або змінюватись лише Вашим лікарем. Ця інформація викладена для Вашого розуміння.

Типи препаратів інсуліну

Усі типи інсуліну імітують природне збільшення та зниження рівня інсуліну в організмі протягом дня. Склад різних типів інсуліну впливає на те, наскільки швидко і як довго вони працюють.

  • Швидкодіючий інсулін: Цей тип інсуліну починає діяти приблизно через 15 хвилин після ін’єкції. Його дія може тривати від трьох до чотирьох годин. Його часто використовують перед їжею.
  • Інсулін короткої дії: Цей інсулін також вводиться перед їжею. Він починає працювати через 30-60 хвилин після ін’єкції, дія триває від п’яти до восьми годин.
  • Інсулін середньої дії: Цей тип інсуліну починає діяти через одну-дві години після ін’єкції, і його дія може тривати від чотирнадцяти до шістнадцяти годин.
  • Інсулін тривалої дії: Цей інсулін може починати діяти приблизно через дві години після введення. Його дія може тривати до 24 годин і довше.

Введення та дозування інсуліну

Інсулін вводиться лише парентерально, тобто за допомогою ін'єкцій. Не існує таблеток або інших форм інсуліну, які можна було б приймати через рот або іншим шляхом, уникаючи ін'єкцій.

Інсулін вводиться за допомогою одноразового інсулінового шприца, інсулінової ручки або інсулінової помпи. Тип інсуліну, який ви використовуєте, буде залежати від ваших потреб здоров’я і призначення лікаря, за можливості, з урахуванням ваших особистих переваг.

Ваш лікар або відповідальна за навчання людина покаже вам, як робити собі ін’єкції. Ви можете вводити інсулін під шкіру у різні частини тіла, наприклад:

  • у стегна,
  • у сідниці,
  • у надпліччя,
  • у живіт.

Не вводьте інсулін ближче ніж два сантиметри від пупка, оскільки ваш організм його не засвоїть. Ви повинні змінювати місце ін’єкцій, щоб запобігти потовщенню шкіри від постійного введення інсуліну.

Дозування і схема інсулінотерапії призначається суто індивідуально для кожної людини і залежно від рівня глюкози в крові та цілей лікування діабету. Ваш лікар може призначити вам інсулін вранці або ввечері, за 60 хвилин до їжі або безпосередньо перед їжею. Кількість інсуліну, яку ви будете потребувати щодня, залежить від таких факторів, як ваш раціон, рівень фізичної активності та важкість діабету.

Деяким людям потрібен лише один укол інсуліну на день. Іншим потрібно три-чотири. Ваш лікар може також запропонувати вам використовувати як інсулін швидкої дії, так і інсулін тривалої дії.

 

Лікування Цукрового Діабету 2 типу:

Сучасна фармацевтична промисловість пропонує широкий асортимент лікарських засобів для лікування діабету 2 типу. Всі вони діляться на наступні групи:

 

- Похідні сульфонілсечовини. Їх дія спрямована на стимуляцію бета-клітин підшлункової залози і відновлення секреції інсуліну.

Представники: Глібенкламід (Манініл); Гліклазид (Гліклада, Діабетон, Діаглізид); Глімепірид(Амарил, Глімакс, Дуглімакс)

 

- Бігуаніди Знижують глюконеогенез в печінці (при діабеті збільшується в 3 рази) завдяки активації АМФ-активованої протеїнкінази, яка відіграє визначальну роль в інсуліновій сигналізації, в енергетичному балансі організму, метаболізмі глюкози і жирів. Крім того, знижують інсулінорезистентність м'язової і жирової тканини, збільшують чутливість тканин до інсуліну, посилюють периферичний захоплення глюкози, підвищують окислення жирних кислот і зменшують всмоктування глюкози зі шлунково-кишкового тракту. Бігуаніди також знижують концентрацію в сироватці крові ТГ, холестерину і ЛПНЩ. Гіпоглікемічних реакцій не викликає.

Представники: Метформін (Діаформін, Метамін, Сіофор і ін.)

 

- Тіазолідиндіони (глітазони). Препарати для лікування діабету даної групи знижують інсулінорезистентність м'язової і жирової тканини, а також синтез ліпідів в них. Це селективні агоністи ядерних рецепторів PPARγ (peroxisome proliferator-activated receptor-gamma), які знаходяться в основних для інсуліну «тканинах-мішенях»: в жировій тканині, в скелетних м'язах і печінці і регулюють транскрипцію інсуліно-відповідальних генів, що контролюють продукцію, транспорт і утилізацію глюкози, а також метаболізм жирних кислот.

Представники: Піоглітазон ( Глютазон)

 

- Інгібітори дипептидил пептидази -4 (ДПП-4). Підвищують активність інкретинових гормонів шляхом блокування руйнівного ферменту ДПП-4, що покращує функцію острівцевих α- і β-клітин підшлункової залози. Засоби цієї групи також покращують їх чутливість і відповідь відповідно до рівня глікемії. Інсулінотропний ефект ДПП-1 носить глюкозозалежний характер. Для літніх пацієнтів препарати інкретинового ряду представляються найбільш зручними і безпечними, оскільки вони не викликають ризику розвитку гіпоглікемічних станів, не вимагають постійного моніторингу глікемії і не призводять до різкої декомпенсації в разі пропуску однієї дози препарату.

Представники: Ситагліптин (Янумет, Янувія);  Вільдагліптин (Айгліп, Гліптар, Айглімет); Саксагліптин (Онгліза, Комбогліза) 

- Аналоги глюкагоноподібного пептиду-1 (GLP-1).  Глюкагоноподобний пептид-1 (ГПП-1) шляхом стимуляції рецепторів покращує функцію острівцевих α- і β-клітин підшлункової залози (інкретина, який виробляється в кишківнику, відповідаючи за 60-70% інсулінової секреції). Агоністи рецепторів також ДПП-1 сприяють зниженню маси тіла.

    Представники: Ліраглутид (Віктоза; Саксенда); Дулаглутид (Трулісіті)

 - Інгібітори альфа-глюкозидази. Блокують дію ферментів, що розщеплюють в шлунково-кишковому тракті вуглеводи, гальмуючи тим самим їх всмоктування. Глюкоза внаслідок цього надходить у кров з затримкою і в менших кількостях, що попереджає високий підйом її рівня в крові, який зазвичай спостерігають після їжі. Знижують масу тіла.
Представники: Вобіглоз (Воксид)

 - Меглітініди. Препарати для лікування цукрового діабету даної групи спрямовані на стимуляцію секреції інсуліну. Як і похідні сульфонілсечовини III покоління, блокують АТФ-залежні калієві канали в бета-клітинах, але ефект розвивається через 30 хв і супроводжується зниженням рівня глюкози тільки після їжі (концентрація інсуліну між прийомами їжі не підвищується). Щадно діють на бета-клітини.
Представники: Репаглінід (Новонорм)

- Блокатори реабсорбції глюкози в нирках. Селективний і оборотний інгібітор натрій-глюкозного котранспортера 2 типу (SGLT2). SGLT2 є основним переносником, що відповідає за реабсорбцію глюкози з клубочкового фільтрату назад в кров. Діють незалежно від секреції інсуліну.
Представники : Дапагліфлозин (Форксіга); Канагліфлозин; Емпагліфлозин (Джардінс)

Лікування діабету 2 типу має призначати тільки лікар. По-перше, будь-які лікі можуть викликати побічні ефекти. По-друге, лише лікар може вибрати найкращий саме для вас препарат або комбінацію ліків, враховуючі особливості вашого діабету, стан організму та супутні захворювання.

- Комбіновані  пероральні гіпоглікемічні препарати.

Метформін та похідні сульфонілсечовини (Амарил, Глібомет, Глібофор, Глюкованс)

Метформін і ситагліптин  (Янумет)

 Метформін і вільдагліптин (Айглімет)

Метформін та саксагліптин (Комбогліза)

Метформін та дапагліфлозин (Ксигдуо Пролонг)

Метформін та эмпагліфлозин (Сінджарді)

 

Фітотерапія при Цукровому Діабеті

Цукрознижувальний ефект має група тонізуючих рослинних препаратів: женьшень, елеутерокок, золотий корінь, заманиха. Однак пацієнтам з артеріальною гіпертензією ці препарати слід приймати з обережністю, контролюючи артеріальний тиск.

Найчастіше для зниження рівня цукру в крові використовують:

  • чорницю звичайну (відвар листя і ягід);
  • суницю лісову;
  • листя волоського горіха;
  • корінь лопуха;
  • корінь цикорію;
  • корінь оману;
  • траву хвоща польового;
  • траву глухої кропиви;
  • корінь кульбаби;
  • квіти бузини чорної;
  • траву споришу;
  • стулки квасолі;
  • листя м’яти перцевої.

У листі та плодах чорниці міститься інулін, який відмінно справляється з легкою формою цукрового діабету. При розвитку діабету для лікування використовують пагони чорниці, з яких готують настої, чай, відвари. Екстракт чорниці не лише вирівнює рівень глюкози, а й утримує його в допустимих межах протягом певного часу.

Плоди та листя суниці лісової в значній кількості містять інсуліноподібні та гормоноподібні речовини. Вони нормалізують рівень цукру в крові та покращують загальне самопочуття діабетиків.

Листя волоського горіха найчастіше застосовується при цукровому діабеті II типу та на початкових стадіях розвитку патології. Воно містить вітаміни С, В1, Р; дубильні компоненти, жирні кислоти, фітонциди. Біологічно активні речовини нормалізують рівень глюкози в крові та нейтралізують судинні спазми.

Корінь лопуха містить глікозиди арктин та арктигенін, які благотворно діють на метаболізм і перетворення вуглеводів. Крім цього, в рослині є полісахарид інулін. Він регулює концентрацію цукру в плазмі, знижуючи його показник.

Корені оману рекомендують вживати при цукровому діабеті, оскільки в ньому міститься гіркота, що сприяє виробленню інсуліну підшлунковою залозою.

 

При діабеті обох типів доцільно щодня споживати цикорій. Витяжка з цієї рослини містить полісахарид інулін, який дозволяє підтримувати стабільний рівень глюкози, уникаючи різких змін її концентрації в крові.

 

Дія кропиви спрямована не стільки на зменшення вмісту в крові глюкози, скільки на підтримку нормальної роботи тих органів, які страждають при цукровому діабеті. Натрій, що міститься в листі кропиви, стимулює виробництво інсуліну та бере активну участь в обмінних процесах; магній — підсилює секрецію інсуліну та засвоєння його клітинами; вітамін РР — відповідає за регулювання рівня цукру в крові; вітаміни групи В у поєднанні з магнієм покращують засвоєння інсуліну та сприяють зменшенню дози цукрознижувальних препаратів.

Доведений гіпоглікемічний ефект мають стулки квасолі. Принцип їхньої дії полягає в захисті бета-клітин від деструкції, стимуляції інсулінової секреції, оптимізації транспорту глюкози в жирову та м’язову тканини, регуляції вивільнення глюкози з печінки.

Завдяки комплексу біологічно активних речовин знизити рівень цукру в крові допомагає також м’ята перцева.

Фіточаї  при Цукровому Діабеті

 

Арфазетин збір по 1.5 г №20 у філ.-пак

Склад

діючі речовини: 1 г збору містить: чорниці звичайної пагонів (Vaccinii myrtilli cormus) 0,2 г, квасолі звичайної стулок плодів (Phaseoli valvae fructum) 0,2 г, елеутерококу колючого кореневищ і коренів (Eleutherococci senticosi rhizomata et radices) 0,15 г, шипшини плодів (Rosae fructus) 0,15 г, хвоща польового трави (Equiseti arvensis herba) 0,1 г, звіробою трави (Hyperici herba) 0,1 г, ромашки квіток (Matricariae flores) 0,1 г.

Показання

Цукровий діабет ІІ типу легкої і середньої тяжкості (у складі комплексної терапії).

Спосіб застосування та дози

1 десертну ложку збору помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі протягом 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Приймати настій у теплому вигляді 2-3 рази на добу за 30 хв до їди протягом 20-30 днів: дорослим та дітям віком від 14 років – по ⅓ - ½ склянки, дітям віком 12-14 років – по ¼ склянки, 7-12 років – по 2 столові ложки, 3-7 років – по 1 столовій ложці. Перед застосуванням настій збовтати.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 200 мл окропу, закрити і настоювати 15 хв. Приймати настій у теплому вигляді 2-3 рази на добу за 30 хв до їди протягом 20-30 днів: дорослим та дітям віком від 14 років – по 1 склянці, дітям віком 12-14 років – по ½ склянки, 7-12 років – по ¼ склянки, 3-7 років – по 2 столові ложки.

Приготовлений настій зберігати при температурі 8-15 ºС не більше 2 діб.

Через 10-15 діб курс лікування рекомендується повторити (після консультації з лікарем). Протягом року провести 3-4 курси.

Садіфіт збір по 3 г №20 у філ.-пак.

 

Склад

діючі речовини: 1 г збору містить: топінамбура бульб (Helianthi tubera) 0,2 г; стевії листя (Steviae folia) 0,2 г; чорниці пагонів (Vaccini myrtilli cormus) 0,2 г; квасолі стулок плодів (Phaseoli valvae fructum) 0,2 г; чаю зеленого (Thea chinensis) 0,15 г; м’яти перцевої листя (Menthae piperitae folia) 0,05 г.

Показання

Легкі та середні форми цукрового діабету II типу, захворювання травного тракту (ентероколіт, хронічний панкреатит, хронічний холецистит) – у складі комплексної терапії.

Спосіб застосування та дози

1 столову ложку збору помістити в емальований посуд, залити 300 мл (1,5 склянки) гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі протягом 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 300 мл. Застосовувати у теплому вигляді 3 рази на добу за 30 хв до їди протягом 20-30 днів: дорослим та дітям віком від 14 років – по ½ склянки, дітям віком 10-14 років – по ⅓-¼ склянки, 7-10 років – по 2 столові ложки. Перед застосуванням настій збовтати.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 300 мл (1,5 склянки) окропу, закрити і настоювати не менше 1 години. Настоювати рекомендується у термосі. Застосовувати у теплому вигляді 3 рази на добу за 30 хв до їди протягом 20-30 днів: дорослим та дітям віком від 14 років – по ½ склянки, дітям віком 10-14 років – по ⅓-¼ склянки, 7-10 років – по 2 столові ложки.

Через 7-10 діб курс лікування рекомендується повторити (після консультації з лікарем).

Приготовлений настій зберігати при температурі 8-15 оС не більше 2 діб.

 

Віджайсар порошок по 2,5 г №30 у пак.-саше

Склад

1 пакетик містить 2,5 г подрібненої деревини дерева Віджайсар (Pterocarpus Marsupium).

Активні речовини

  • Червона камедь містить ненасичені жирні кислоти (легкі рослинні жири), характеризується судинноочищувальними (антисклеротичними) властивостями, підвищує антибактеріальну активність організму, сприяє зниженню рівня глюкози в крові.
  • Оксалат кальцію перешкоджає виділенню гістаміну в організмі, розвитку алергії і уповільнює розвиток аутоімунних захворювань.
  • Танін нецукровий - протизапальний в'яжучий засіб, що володіє функціями детоксикації - виводить з організму важкі метали, токсичні хімічні сполуки, радіонукліди.
  • Глікозиди характеризуються жовчо- і сечогінними властивостями, покращують відтік жовчі з печінки і жовчного міхура, перешкоджають каменеутворенню.
  • Пектин перешкоджає появі та розвитку атеросклерозу, підвищує антиоксидантну і антибактеріальну активність організму, має високу бактерицидну активність по відношенню до патогенної мікрофлори, сприяє виділенню з організму солей важких металів, зменшує побічні ефекти променевої терапії.
  • Біофлавоноїд епікатехін сприяє захисту і відновленню β-клітин, які синтезують інсулін, нормалізації синтезу інсуліну підшлунковою залозою і відновленню чутливості клітин периферичних тканин до інсуліну, ефективно знижує і стабілізує рівень цукру в крові.

Рекомендації щодо застосування

Віджайсар може бути призначений лікарем в раціоні дієтичного харчування у хворих з інсуліннезалежним цукровим діабетом другого типу з метою нормалізації рівня глюкози в крові і сечі. Крім того, можливе використання Віджайсар з метою профілактики серцево-судинних захворювань (ішемічна хвороба серця, атеросклероз, гіпертонія). Віджайсар може бути рекомендований пацієнтам при хронічних захворюваннях печінки, шлунка і кишечника, дисбактеріозі, хронічних інтоксикаціях, алергіях різної етіології, а також для профілактичного очищення організму.

Спосіб застосування та дози

Вміст одного пакетика залити 200 мл (склянкою) питної води кімнатної температури.

Настояти не менше 7-8 годин.

Процідити настій через ситечко або іншим доступним способом.

Повторне настоювання вмісту одного пакетика неефективне.

Для людей, які страждають інсуліннезалежним цукровим діабетом другого типу до 9 ммоль/л цукру в крові, рекомендується приймати водний настій «Віджайсар®» (200 мл) один раз на день вранці за 10-15 хвилин до їжі.

Якщо рівень цукру вище 9 ммоль/л - двічі в день: вранці і ввечері за 10-15 хвилин до їжі.

Приймати водний настій «Віджайсар®» рекомендується не менше 13-26 тижнів без перерви.

Хворим на цукровий діабет рекомендується після зниження рівня глюкози в крові до норми перейти на прийом водного настою «Віджайсар®» (200 мл) один раз в два-три дні.

При тривалому застосуванні водного настою «Віджайсар®» його оздоровчо-профілактична дія посилюється.

 

Біологічно-активні добавки при Цукровому Діабеті

 

Глюцемедін капсули по 400 мг №30 (10х3)

Склад

1 капсула містить:

активні інгредієнти:
екстракт листя джимнема (Gymnema Sylvestre) 150 мг
екстракт листя банаба (Lagerstroemia speciosa) 125 мг
екстракт гіркої дині (Momordica charantia) 100 мг

 

Рекомендації щодо застосування

Глюцемедін® рекомендований до застосування як збалансований комплекс стандартизованих рослинних екстрактів при цукровому діабеті ІІ типу з метою зниження рівнів глюкози, холестерину та тригліцеридів в крові.

Стандартизовані рослинні екстракти, що входять до складу Глюцемедін® сприяють розщепленню ліпідів, корекції маси тіла при надмірній вазі та запобігають відкладенню холестерину на внутрішніх стінках судин, зменшують ризик виникнення судинних ускладнень при цукровому діабеті І та ІІ типів, позитивно впливають на функціональний стан підшлункової залози та покращують її функціональну активність; сприяють покращенню гормонального фону в організмі та загального самопочуття, нормалізації метаболізму глюкози та регенерації клітин підшлункової залози.

Спосіб застосування

Вживати дорослим по 1 капсулі 3 рази на добу до прийому їжі; запивати достатньою кількістю питної води. Курс застосування становить 2-3 місяці. При необхідності курс можна повторити. Перед застосуванням рекомендована консультація лікаря.

Інулін-Нутрімед капсули по 500 мг №60 (10х6)

Склад

1 капсула містить:

активні інгредієнти: екстракт з коренів цикорію (Cichorium intybus) – 500 мг; допоміжна речовина: желатин (оболонка капсули).

Рекомендації щодо застосування

Додаткове джерело природного інуліну.

В якості пребіотика Інулін-Нутрімед® сприяє травленню та нормалізації функціонування товстого кишківника, покращує і стабілізує склад кишкової мікрофлори, зокрема біфідобактерій. Інулін-Нутрімед® знижує рівень глюкози у крові, нормалізує показники вуглеводного та ліпідного обмінів, запобігає виникненню судинних ускладнень при цукровому діабеті 2-го типу та метаболічному синдромі. Завдяки  нормалізації ліпідного та вуглеводного обмінів, призводить до зниження ваги у осіб що контролюють масу тіла. Сприяє засвоєнню кальцію організмом.

Спосіб застосування

Дорослим по 1-2 капсули 2-3 рази на добу за 15 хвилин до їди, запиваючи достатньої кількістю води.

Перед вживанням необхідно проконсультуватися з лікарем.

Глібофіт капсули №60 (15х4)

Склад

1 капсула містить:

Екстракт листя Джимнеми звичайної (Gymnema sylvestre) – 100 mg (мг); Екстракт плодів Момордики (Momordica charantia) – 100 mg (мг); Екстракт листя Азадірахти індійської (Azadirachta indica) – 80 mg (мг); Камедь Коміфори (Commiphora mukul) – 50 mg (мг); Екстракт насіння Сизигіум ямболан (Syzygium cumini) – 50 mg (мг); Мумійо гімалайське (Asphaltum) – 40 mg (мг); Кореневище Імбиру (Zingiber officinale) – 40 mg (мг); Насіння Гуньби сінної (Trigonella foenum-graecum) – 35 mg (мг); Екстракт кореневища Пікрорхізи курроа (Picrorhiza kurroa) – 30 mg (мг); Екстракт листя Базиліку (Ocimum sanctum) – 15 mg (мг).

Рекомендації щодо застосування

Може бути рекомендовано як додаткове джерело біологічно активних речовин рослинного походження, що сприяє нормалізації рівня глюкози в крові, покращує показники вуглеводного та ліпідного обмінів, підтримує функціональну активність β-клітин підшлункової залози.

Рекомендовано дотримуватися збалансованого раціону харчування з обмеженням тваринних жирів, солодощів, алкоголю.

Перед застосуванням потребує консультації з лікарем.

Спосіб застосування

Дорослим по 1 капсулі 2 рази на добу перед прийомом їжі, запити водою.

Атримін нео капсули №30

 

Склад

1 капсула містить: активні інгредієнти:

Екстракт джимнеми сільвестра

150 mg (мг)

Екстракт кореня цикорія

150 mg (мг)

Екстракт чорниці

100 mg (мг)

Цинку бісгліцинат

27 mg (мг) [еквівалентно 7,5 mg (мг) цинку]

Хрому піколінат

100 µg (мкг)

   

 

Рекомендації щодо застосування

Може бути рекомендована як додаткове джерело біологічно активних речовин для нормалізації функціонування вуглеводного і жирового обміну та фізіологічного рівня глюкози у крові. Сприяє поліпшенню роботи підшлункової залози. Також сприяє зниженню тяги до солодких продуктів завдяки вмісту піколінату хрому.

Перед застосуванням рекомендована консультація лікаря.

Спосіб застосування

Приймати по 1 капсулі 2 рази на день до або під час їжі.

Термін застосування: 2–3 місяці. Подальший прийом можливий за узгодженням з лікарем.

Віджайсар Форте капсули №30


Склад

1 капсула містить екстракт 300 мг дерева Віджайсар® (Pterocarpus Marsupium).

Показання до використання

Віджайсар Форте може бути призначений лікарем в раціоні дієтичного харчування з метою нормалізації рівня глюкози в крові і сечі у хворих з інсуліннезалежним цукровим діабетом другого типу, а також з метою запобігання розвитку ускладнень на тлі цукрового діабету. Також капсули Віджайсар Форте можуть використовуватися з метою профілактики захворювань серцево-судинної системи. Крім того, можливе використання капсул Віджайсар Форте в комплексному лікуванні гіперхолестеринемії різної етіології та початкової стадії атеросклерозу.

Спосіб застосування та дози

Дорослим по 1-2 капсулі в день до їди. При складних формах захворювання дозу можна подвоїти за умови, що препарат добре переноситься. Рекомендований курс прийому - не менше трьох місяців.

Протягом курсу прийому необхідно строго дотримуватися підібраних лікарем рекомендацій щодо режиму харчування і способу життя (режим відпочинку і праці). Перед початком використання капсул Віджайсар Форте необхідно проконсультуватися з лікарем.

Не є лікарським засобом

 

Діанема капсули №60 у бан.

Склад

1 капсула містить:

активні інгредієнти:

екстракт листя джимнеми лісової (Gymnema sylvestre)

100,0 мг

екстракт із суміші листя, квітів і плодів глоду звичайного (Crataegus laevigata)

100,0 мг

магнію цитрат безводний

100,0 мг

екстракт насіння пажитника сінної (Trigonélla foénum-graécum)

50,0 мг

екстракт трави щитолисника азіатського (готу коли) (Centella asiatica)

 50,0 мг

оболонка капсули: желатин, барвник титану діоксид.


Рекомендації щодо застосування

Рекомендується в якості дієтичної добавки до раціону харчування як додаткове джерело біологічно активних речовин (тритерпенові сапоніни, флавоноїди, органічні кислоти, дубильні речовини) і магнію цитрату з метою нормалізації вуглеводного та ліпідного обміну (зокрема, при цукровому діабеті 2 типу), сприяння зниженню маси тіла, підтримання функціонального стану серцево-судинної системи, поліпшення пам'яті і кровообігу, підвищення витривалості і поліпшення загального стану організму. Не є лікарським засобом.

Спосіб застосування

Вживати дорослим по 1 капсулі 2 рази на добу (вранці і ввечері) за 30 хвилин до їжі, запиваючи достатньою кількістю питної води.

Курс застосування визначає лікар індивідуально. Зазвичай курс застосування становить не менше 3 місяців.

Перед застосуванням рекомендується проконсультуватися з лікарем. Бажано вживати до шести годин вечора.

Сахніл таблетки №100

 

Склад на 1 таблетку: порошків яшад бхасми (Yashad Bhasma) – 37,50 мг (mg), шудхи шаладжит (мумійо) (Shilajit Shuddha) – 37,50 мг (mg), плоди момордики харанції (Momordica charantia) – 12,00 мг (mg), екстрактів: насіння касії (Cassia auriculata) – 45,00 мг (mg), плодів ембліки лікарської (Emblica officinalis) – 37,45 мг (mg), кореневища куркуми довгої (Curcuma longa) – 30,00 мг (mg), насіння джамболани (Eugenia jambolana) – 15,00 мг (mg), усієї рослини енікостемма літораль (Enicostemma littorale) – 11,00 мг (mg), листя джімнема сильвестра (Gymnema sylvestre) – 11,00 мг (mg), листя мелії азедарах (Melia azadirachta) – 11,00 мг (mg), серцевина птерокарпуса сумчастого (Pterocarpus marsupium) – 8,00 мг (mg), стебел тіноспори серцелистої (Tinospora cordifolia) – 8,00 мг (mg), усієї рослини сверції чирати (Swertia chirata) – 1,25 мг (mg).

Показання до використання

Дієтична добавка до раціону харчування – джерело біологічно активних речовин рослинного походження, сприяє покращенню вуглеводного обміну, нормалізації підвищеного рівня цукру в крові, покращенню метаболізму та репродуктивної функції. Може бути застосована як доповнення у програмі заходів зі зниження рівня цукру. Має антиоксидантні властивості.

Спосіб застосування та дози

Дорослим по 2 таблетки двічі на добу (вранці та ввечері), за 30 хвилин до їди або за призначенням лікаря. Тривалість вживання 3–6 місяців або за призначенням лікаря.

Морінга-Йоруба капсули по 300 мг №60

Склад

1 капсула мiстить: активнi інгредієнти: порошок листя морiнги масляни­стої (Moringa oleifera) - 300 мг; оболонка капсули: желатин.

Рекомендації щодо застосування

Може бути рекомендована як додаткове джерело бiо­логiчно активних речовин рослинного по­ходження (вiтамiни А, С, Е, групи В, кароти­но'iди, полiфеноли, флавоно'iди, алкало'iди,люкозинолати, дубильнi речовини, сапо­нiни, оксалати, фiтати) для загального змiц­нення органiзму, пiдвищення клiтинного та гуморального iмунiтету. Сприяє знижен­ню рiвня глюкози у кровi, нормалiзацii лi­пiдного обмiну, має антиоксидантнi, гепато­протекторнi та детоксикацiйнi властивостi.

Перед застосуванням рекомендується проконсультуватися з лiкарем.

Спосіб застосування

Дорослим по 2-4 капсули на добу пiд час їжi.

 

Solgar Альфа-ліпоєва кислота 60 мг, 30 капсул

 

Опис

Альфа-ліпоєва кислота - важливий коензим у виробленні енергії в мітохондріях. Збільшуючи надходження глюкози в клітини м’язових тканин, відіграє значну роль у виробленні енергії. Разом з цим, зменшуючи надходження глюкози в жирові клітини, допомагає забезпечити найменше відкладення жирів в організмі. Завдяки цьому може збільшити фізичну витривалість за рахунок підвищення рівня енергії в клітинах м’язових тканин та головного мозку.

Спосіб застосування

Дорослим по 1 капсулі на добу під час прийому їжі.

Перед застосуванням рекомендується проконсультуватися з лікарем.

 

Діабетін фітоконцентрат по 30 мл у флак

 

Склад

Водно-спиртові екстракти листя шавлії, берези, чорниці, трави звіробою, сухоцвіту, полину, цикорію, квіток безсмертника, кореня кульбаби.

Загальні властивості

Фітоконцентрат Діабетін - функціональний продукт рослинного походження, має виражену анорексигенну дію (знижує апетит), сприяє зниженню маси тіла, зменшує рівень холестерину і ліпопротеїнів у крові, гальмує розвиток і зменшує прояви діабетичних ангіопатій та нейропатій.

Застосовується при цукровому діабеті 1-го і 2-го типів, а також при ускладненнях, викликаних цими захворюваннями.

Рекомендації щодо застосування

Лікування цукрового діабету легкої і середньої тяжкості, при явищах ожиріння і ускладненнях, викликаних діабетом.

Спосіб застосування та дози

Один-два рази на день по 30-70 крапель на 50-100 мл води в залежності від тяжкості перебігу хвороби.

Дозування для дітей: Діабетін приймають з розрахунку 1 крапля препарату на 1 кг ваги дитини, що дорівнює добовій дозі, яку ділять на 2 прийоми і розводять теплою водою кожні 5-10 крапель на столову ложку води.

Вітаміни при Цукровому Діабеті

Вітаміни для хворих на діабет так само важливі, як і основне лікування. Цьому є просте пояснення. Переддіабетичний  стан і діабет має на увазі певний спосіб життя, сувору дієту з численними обмеженнями, через це організм недоотримує вітаміни і мінерали в необхідних для нього кількостях. Оскільки вітаміни беруть участь в хімічних реакціях, що відбуваються в людському організмі, то без них неможливе нормальне протікання життєво важливих процесів, зокрема перетворення глюкози в енергію. Також діабетикам необхідний постійний прийом препаратів, що є великим навантаженням на шлунок, печінку, нирки.

Завдання вітамінних комплексів - налагодити роботу систем і органів, нормалізувати обмінні та інші процеси в організмі.

Симптоми дефіциту вітамінів:

Якщо у здорових людей визначити недолік тих чи інших корисних речовин можна за характерною симптоматикою, то у діабетика практично завжди спостерігається більшість цих ознак. Це говорить про те, що всім без винятку, хто має цей діагноз, потрібні додаткові вітаміни при цукровому діабеті.

 Ознаками, які говорять про дефіцит вітамінів при Цукровому Діабеті є:

- М'язова слабкість, судоми;

- Крихкість кісток, повільне їх зрощення після переломів;

- Підвищена проникність, ламкість капілярів;

- Часті застуди;

- Повільне загоєння ран;

- Кровоточивість ясен;

- Погіршення апетиту;

- Надмірна сухість шкіри, поганий стан нігтів і волосся;

- Захворювання очей і погіршення зору;

- Швидка втомлюваність і постійна сонливість;

- Підвищена дратівливість, спалахи агресії;

- Зниження концентрації уваги.

Вітаміни при діабеті 1 і 2 типу

Знання специфіки конкретного діагнозу дозволяє точніше визначити, які вітаміни потрібні діабетикові. Для хворих на діабет 1 і 2 типу рекомендовано вживання магнію. Даний мікроелемент заспокійливо діє на нервову систему, а також:

  • нормалізує роботу скелетних м'язів,
  • стабілізує тиск,
  • нормалізує роботу серця,
  • оптимізує серцевий ритм,
  • підсилює сприйнятливість тканин до інсуліну.

 

Більш детально з властивостями магнію, та препаратами магнію, що є в наявності нашій мережі, Ви можете ознайомитися за посиланням:

http://www.garmonia2000.com.ua/platforma-zdorovya/Magnesium.html

Крім магнію, необхідними мікроелементами при діабеті 1 типу є цинк і селен.

Селен - потужний антиоксидант, який пригнічує процес перекисного окислення ліпідів. Він забезпечує захист клітин від руйнівної дії вільних радикалів. Селен підсилює імунний захист організму, стимулює утворення антитіл і запобігає розвитку деяких пухлинних захворювань. Його недостача в організмі викликає ураження міокарда і призводить до патологічних змін в підшлунковій залозі, аж до її атрофії і відмирання. При прийомі селену при діабеті знижується рівень цукру в крові, що дозволяє зменшити дози інсуліну та інших препаратів.
Цинк необхідний для попередження уразливості шкіри, волосся і нігтів, яка часто спостерігається при діабеті. Також цинк відновлює активність інсуліну. Тим самим поліпшується метаболізм і оптимізується жировий обмін. Наявність цинку сприяє швидкому загоєнню ран, і перешкоджає відкладенню холестерину в організмі.

Більш детально з властивостями цинку, та препаратами цинку, що є в наявності нашій мережі, Ви можете ознайомитися за посиланням:

http://www.garmonia2000.com.ua/platforma-zdorovya/Zinc.html

Також при лікування Цукрового Діабету  1 і 2 типу важливими є наступні вітаміни:

Вітамін А. При діабеті вітамін А забезпечує профілактику глаукоми, катаракти та діабетичної ретинопатії. Сприяє збереженню зору, захищаючи сітківку ока від руйнування;

Вітаміни групи В. Кожен вітамін цієї групи грає важливу роль в збереженні нормальної роботи органів і систем.

Вітамін В1 -  необхідний для профілактики і боротьби з діабетичними ускладненнями: нефропатією, ретинопатію і нейропатією.
Вітамін В2 -  нормалізує обмін речовин, бере участь в утворенні червоних кров'яних тілець. Знижує шкоду від дії УФ випромінювання. Позитивно впливає на слизові оболонки органів шлунково-кишкового тракту.
Вітамін В3 (або вітамін РР) - розширює дрібні судини і капіляри на периферії, стимулює кровообіг і активізує обмін холестерину.
Вітамін В5 -  забезпечує повноцінну роботу надниркових залоз, нервової системи і нормальний обмін речовин.
Вітамін В6  - незамінний для профілактики і лікування порушень в роботі нервової системи. При дефіциті цього вітаміну у діабетиків 1 типу знижується чутливість клітин до інсуліну.
Вітамін В7 (або біотин) -  стимулює зниження рівня глюкози в крові. Речовина має інсуліноподібний ефект і бере участь в енергообміні і синтезі жирних кислот.
Вітамін В12  - один з найбільш важливих вітамінів. Цей вітамін бере участь в метаболізмі білків, вуглеводів і жирів. Він необхідний для нормальної роботи печінки і нервової системи, бере участь в процесі формування еритроцитів.
Вітамін В9 (або фолієва кислота)  - бере участь у білковому обміні, в процесі кровотворення, стимулює регенерацію тканин і їх живлення. Він необхідний в раціоні вагітних.

Вітамін С. Зміцнює стінки судин, які внаслідок діабету зазнають патологічних змін, а саме стоншуються і послаблюються, що може привести до ангіопатії;

Вітамін D (або кальциферол) забезпечує організму повноцінне засвоєння кальцію. Також даний вітамін стимулює виробництво гормонів і бере участь в складних обмінних процесах.

Вітамін Е. Знижує поріг сприйнятливості тканин організму до інсуліну. Природним способом прибирає з організму токсини і продукти розпаду глюкози. Сприяє зниженню тиску, зміцнює м'язи і судини, покращує стан шкіри і захищає клітини від ушкоджень.

Вітамін Н. Знижує потребу в інсуліні клітин всіх органів і систем організму.

Препарати кальцію необхідні для попередження остеопорозу у літніх людей і рахіту у дітей.

Альфа-ліпоєва кислота. Незамінна при діабетичній полінейропатії, гальмує її розвиток, а іноді навіть відновлює втрачені функції.

Цукровий діабет 2 типу виникає через зменшення чутливості тканин організму до інсуліну. Люди, хворі на діабет 2 типу, страждають від порушення обміну речовин, і як наслідок швидко набирають зайві кілограми. Це стає причиною розвитку ожиріння і гіподинамії. При діабеті 2 типу пропонується контроль за вагою за допомогою спеціальної дієти, фізичних вправ і вітамінних комплексів.

Діабетики 2 типу мають підвищену тягу до борошняних і солодких виробів, що вкрай небезпечно. Для того, щоб знизити залежність від частого вживання солодких вуглеводів і контролювати апетит, таким людям слід приймати піколінат хрому. Також хром підвищує чутливість тканин до інсуліну.

Фолієва кислота при діабеті 2 типу потрібна для синтезу нових клітин в організмі.

Інші корисні речовини, що рекомендуються при діабеті

Крім вищезгаданих вітамінів і мікроелементів, для підтримки організму в нормі важливі ще деякі речовини. Так, значну роль відіграють препарати, що містять сірку, фосфор і ванадій. Ці компоненти знижують цукор в крові.

Дефіцит марганцю може спровокувати діабет 2 типу. Цей мікроелемент також бере участь в синтезі інсуліну. 

Вітамінні комплекси при Цукровому Діабеті

Доппельгерц актив Вітаміни для діабетиків таблетки №30 (10х3)

 

Склад

Активні інгредієнти:

Кожна таблетка містить:

Магній

200,0 мг

Вітамін С

200,0 мг

Вітамін Е

42,0 мкг

Цинк

5,0 мг

Нікотинамід

18,0 мг

Вітамін В12

9,0 мкг

Пантотенова кислота

6,0 мг

Вітамін В6

3,0 мг

Вітамін В1

2,0 мг

Вітамін В2

1,6 мг

Фолієва кислота

450,0 мкг

Хром

60,0 мкг

Біотин

150,0 мкг

Селен

30,0 мкг

 

Рекомендації щодо застосування

Може бути рекомендована лікарем як додаткове джерело вітамінів та мікроелементів для людей хворих на цукровий діабет, для створення оптимальних дієтологічних умов функціонування організму людини.

  • Для попередження розвитку ускладнень діабету;
  • для корекції порушень обміну речовин у хворих на цукровий діабет;
  • як додаткове джерело вітамінів і мінеральних речовин для хворих на діабет (в комплексі з базисною терапією);
  • для відновлення організму і поліпшення загального стану після перенесених хвороб.

Спосіб застосування

Дорослим по 1 капсулі 1 раз на день під час їжі, не розжовуючи, запиваючи достатньою кількістю води. Перед застосуванням рекомендується проконсультуватися з лікарем.

Рекомендований термін споживання 30 діб, в подальшому термін споживання узгоджується з лікарем.

АлфаВіт Діабет таблетки №60 (15х4)

Склад

Таблетка №1 (біла) Енергія +

Вітаміни

С - 50 мг

В1 - 4 мг

А - 0,5 мг

Фолієва кислота - 250 мг

Мінерали

Залізо - 15 мг

Мідь - 1 мг

Інші компоненти

Бурштинова кислота - 50 мг

Ліпоєва кислота - 15 мг

Екстракт пагонів чорниці сухих - 30 мг

Таблетка №2 (блакитна) Антиоксиданти+

Вітаміни

С - 50 мг

РР - 30 мг

Е - 30 мг

В2 - 3 мг

В6 -3 мг

А - 0,5 мг

Мінерали

Марганець - 3 мг

Селен - 70 мкг

Цинк - 18 мг

Йод - 150 мкг

Магній – 40 мг

Інші компоненти

Екстракт кореня лопуха сухий - 30 мг

Екстракт кореня кульбаби сухий - 30мг

Таблетка №3 (рожева) Хром +

Вітаміни

В5 - 7 мг

К1 - 120 мкг

Н - 70 мкг

В12 - 4 мкг

Фолієва кислота - 250 мкг

D3 - 5мкг

Мінерали

Хром - 150 мкг

Кальцій -150мг

 

Опис

Може бути рекомендований для використання в раціонах дієтичного харчування осіб, що контролюють рівень цукру крові, як додаткове джерело янтарної та ліпоєвої кислот, вітамінів, макро-, мікроелементів для підтримки оптимального обміну речовин, загального зміцнення організму та відновлення нестачі вітамінів та мікроелементів.

Спосіб застосування

По 1 таблетці кожного виду (№1, №2, №3) один раз на добу під час споживання їжі (за сніданком, обідом та вечерею).

Інтервал між прийомами таблеток від 4 до 6 годин. Якщо рекомендований графік прийому був порушений, допускається відновлення прийому з будь-якої з таблеток, в тому числі і прийом пропущеної таблетки разом з черговою, але не перевищувати зазначену добову дозу.

Тривалість курсу споживання:  4 тижні, в подальшому термін споживання узгоджується з лікарем.

Не слід перевищувати рекомендовану кількість таблеток для щоденного споживання.